Rigensgade 23 er fra 1890, og fordeler sig på stue og fem etager.
Ejendommen udmærker sig ved at være gennemistandsat i 2020, hvor tre erhvervslejemål i stueetagen, blev omdannet til tre toværelses lejligheder.
Ejendommens resterende 5 etager er indrettet med en stor herskabelig lejlighed på hver etage, som også er særdeles anvendelige som delelejligheder.
Lejlighederne er istandsat med respekt for de historiske rammer, og smukke detaljer, som stuk og høje paneler, er bevaret. Lejlighederne har trægulve samt altaner og terrasser. Til ejendommen tilhører en fælles mindre gård.
Ejendommen har absolut bedste beliggenhed i et af København ældste boligkvarterer; Nyboder.
Nyboderkvarteret har udviklet sig rigtig meget, og i løbet af de seneste år, er mange populære caféer og restauranter åbnet, som fx Atelier September og Apotek 54, der serverer morgenmad og lækkert bagværk, samt Bottega Barlie og Fabro Pasta der til frokost og aften serverer italienske retter og gode vine.
Ejendommen er beliggende få min. gang fra Østerport Station med busser, S-tog og metro.
Download brochure med priser og billeder